מאמרים

כתיבת עברית ואנגלית, ומה שביניהן… • הגרפולוג דוד הלפר

צילום על ידי Helloquence on Unsplash


בכתבה של השבוע הקודם סיימנו בזה שיש הבדלי התנהגות שבין מדינות, מחמת צורת הכתב שלהם. בכתבה זו נמשיך להסביר זאת בכדי שנתחיל להבין את כיוון החשיבה של הגרפולוגיה.

שימו לב, צורת כתיבת האותיות של האנגלית מתחילה מכיוון הכתב, שהרי האנגלים כותבים משמאל לימין, כך שבעצם התחלת הכתב מראה על המקום ממנו יוצא האדם ולהיכן הוא מגיע. ולכן אצל מי שכותב באנגלית אנו נאמר לו שהצד השמאלי מסמל את המקום שממנו הגיע והצד הימני מסמל לאן הוא הולך (חשוב לשים לב עדיין לא שייך להבין את העומק של הדברים היות, ולכל דבר יש כמה משמעויות. אנו רק מתייחסים לנאמר כאן בלבד), ולכן היות והאדם בתהליך חייו מכיר את עצמו ואח"כ את החברה, לכן הוא מיוצג בתחילת הכתיבה כעצמו, ואם כן כאשר צורת הכתיבה מראה התקדמות לחברה, אומר לו שהוא מתקדם לחברה יותר. ובאנגלית כאשר מתחילים לכתוב אותיות זה מתחיל משמאל לימין דוגמא כך מתחיל צורת כתיבת אות A    וכן רוב האותיות באנגלית, כך היא צורת הכתיבה, מתחילים בשמאל.

לעומת זה כתב עברית צורתו צריכה להיות הפוכה, כי אנו כותבים מימין לשמאל. קחו דוגמא אותיות  = ב. ג. ד. ה. כולם וכן עוד רוב האותיות, צד הכתיבה שלהן הוא מקדימה לאחורה, או בשפתינו "משמאל לימין", ואע"פ שכיוון הכתיבה שלנו הוא מימין לשמאל.

זאת הנקודה הגורמת שישנם הרבה אומות ששפתם היא אנגלית, והם אדיבים מאוד לזולת.

לעומת זה בשביל לא לקפח אותנו חשוב לציין שישנה נקודה הפוכה שמראה שליהודים יש יותר לב חם לסביבה. בכתב עברית המרחק בין מילה למילה בערך של אות וחצי בסטנדרט, אבל באנגלית המרחק הוא שתי אותיות וחצי ואפילו שלוש, ולכן אצל הישראליים יש יותר את החלק של להתעניין בשני, כיוון שהמילים יותר קרובות.

עוד נתון מעניין הוא, שישנם גרפולוגיים שטוענים שאצל הסינים היות וצורת הכתב שלהם היא מלמעלה למטה, לכן יש להם יותר גזרות מוות למיניהם רח"ל. הדבר נובע מחמת שהכתב מוריד אותם ללמטה, וכידוע, בכל אומות העולם כאשר הם רוצים לסמל גיהינום, הם אומרים שזה למטה.

 

פינת ההלכה • בחור הלומד בארץ והוריו בחו"ל, כמה ימים עושה את חג השבועות? / הרב יצחק יוסף


פינת ההלכה של מרן הראשון לציון והרב הראשי לישראל הגאון רבינו יצחק יוסף שליט"א, כפי שמסר בערב שבת בהר תשע"ט, בנדון ילד שהוריו מתגוררים בחו"ל, והוא לומר בארץ ישראל, כמה ימים עליו לעשות יום טוב?

שודר בערב שבת ברדיו "כאן מורשת".

>> נר תמיד בציונו של מרן – לזכותך!

להאזנה דרך הטלפון, חייגו לערוץ מרן: 079-916-5000 שלוחה 32

האזינו:

צפו: שידור חוזר מהלויין – מוצ"ש בהר תשע"ט


שידור חוזר משיעורו השבועי של הראשון לציון והרב הראשי לישראל מרן הגאון רבינו יצחק יוסף שליט"א, הנמסר מידי מוצאי שבת קודש בבית הכנסת "היזדים" בירושלים, ומועבר כאן בשידור חי וחוזר.

>> תרמו להחזקת האתר!

צפו:

צפו: פרשת השבוע מאת הרב יצחק לוי – בהר תשע"ט


כמידי שבוע אנו מגישים לכם את פינתו המיוחדת של הרה"ג הרב יצחק לוי שליט"א – רב העיר נשר וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, כפי שמסר ביום חמישי האחרון.

להאזנה דרך הטלפון, חייגו לערוץ מרן: 079-916-5000 שלוחה 82

>> תרום להחזקת האתר!

צפו:

חינוך בנעימות • הרב חנניה מנס – אופטימיות מנצחת


בית אופטימי הוא בית בריא יותר, שיכול לעמוד בתהפוכות שעלולות לקרוא חלילה.

הוא הבית האופטימלי ביותר בשביל ההורים ובשביל הצאצאים הגדלים בו, בית אידאלי הוא בית שמשרה רוגע, יציבות ומחשבות אופטימיות. (בזה הארכנו בטור שבוע שעבר "הכנות לסבב הבא") בשביל לחשוב אופטימי יש צורך בדיבורים חיוביים. אדם שמדבר חיובי נהפך לאדם חיובי יותר, ולהפך – אדם שמדבר שלילי נעשה אדם שלילי.

הפסוק כותב: "חרדת אדם יתן מוקש ובוטח בה' ישוגב" (משלי כט, כה). דהיינו, שהחרדה של האדם היא זו שתיתן לו את המוקש.

לדוגמא: אמא מבקשת מבנה שיוריד את סט הצלחות מהשולחן בסלון לשיש שבמטבח. הילד משיב: "זה יישמט, אני מפחד". כך ענה בכל פעם שבקשה האם את אותה הבקשה, וחוזר חלילה. שבת אחת פקעה סבלנותה של האם, והכריחה את הילד לקחת את הסט. כמובן שבדרך נפלה צלחת אחת לפחות. זה מה שאומר הפסוק – החשש שלך עצמו מכך שזה יקרה, זהו אחד הגורמים למקרה לקרות.

שלמה המלך ע"ה כותב במשלי (יח, יד) "רוח איש יכלכל מחלהו". וכוונתו לומר כך, אם אדם חלילה לא חש בטוב והוא מכלכל את החולי ע"י שאומר 'אני חולה', אזי הוא נחלה יותר. וכמו שאומר הכתוב באיוב (ג, כה) "כי פחד פחדתי ויאתני ואשר יגורתי -יבא לי", האדם ממה שהוא מפחד וחושש, בזה עצמו הוא יפול, כי הפחד, הסטרס, מדבר מסוים -עלול לגרום לאדם שכך יקרה לו.

אוקיי, יאמר הקורא. הבנתי את הרעיון. אני חולה ח"ו, ואני יגיד שאני בריא?! תראה את המדדים שלי , מה הרופא אומר עלי, אז אני יגיד שאני בריא?! אולי זה יגרום מקסימום שיישלחו אותי לאבחון. מה זה יעזור?

נלמד כלי שלומדים בשיטת N.L.P.  שיפתח לנו צוהר לחיים אופטימיים יותר, יגרום לנו להוציא מפינו דיבורים חיוביים יותר, וממילא נקבל בעזרת ה' חיים שלווים ובריאים יותר. ואגב,  וכלי זה יכול לעזור בחסדי ה' בכל קושי רוחני או גשמי.

אתן דוגמא מבחור שעבדנו אתו על כך והדבר עזר פלאים. הבחור התקשה ללמוד גמרא בעיון, (בבקיאות איכשהו), ורצה לעלות רמה. הבנתי שקשה לו בריכוז, אך יש עם מי לדבר. הנחתי לפניו 4 דפים, ואמרתי לו אמרתי לו לרשום בדף הראשון את המטרה הממוקדת אותה הוא רוצה להשיג. הוא רשם: "אני רוצה ללמוד גמרא רציני, בעיון".

בפתק השני הורתי לו לרשום מה יקרה אם לא ישיג את המטרה? הבחור רשם: 'יהיה לי שם לא טוב', 'זה מעיד על כישרונות נמוכים' וכו'.

את הפתק השלישי אמרתי לו להשוות לפתק השני, ולרשום בהצמדה 2 דברים: א. מה כן היה רוצה שיקרה בצורה חיובית, כגון "שיהיה לי שם טוב". ב. ומדוע החה מעונין שזה יקרה? לדוגמא: "שאממש את ייעודי בעולם", "שידוך טוב", וכן הלאה.

לאחר מכן אמרתי לו:

כעת, תיקח את הפתק השני, בו רשום ממה אתה חושש, תקרע אותו ותזרוק אותו בחוזקה לפח. עכשיו תרשום בפתק הראשון (בו נרשמה המטרה המיועדת) מה הולך לקרות מהיום. לדוגמא: מהיום יהיה לי שם טוב יותר, מהיום אני אהיה עם כישרונות מבורכים יותר. לא לכתוב פתאום: "אני עובר 100% במבחן אי-קיו", אלא מונח שכבר קורה כבר עכשיו, למעשה, לדוגמא "יותר מבורך". בסופו של תהליך צריך שיהיה מונח חיובי, אך כזה שיכול להיות במציאות. כי זה נכון שהוא נהיה יותר מוכשר בעצם מעשה שקרע את המפריעים (כי הרי כל בני אנוש לא מתקרבים להשתמש במנת שכלם שחננם הבורא), אך לא נהיה גאון הגאונים (ואולי אכן זה יקרה בסופו של תהליך, יחד עם עבודה עצמית).

זאת אומרת, לקחנו את המטרה, הצבנו אותה לפנינו, לקחנו את הבעיות שקורות באי יישום המטרה (שזה מה שבתת מודע מעכב אותנו), והסיבות ממה אנו חוששים שמא לא יקרה השינוי המיוחל, ובדף המטרה רשמנו את המצב המבורך שמתחיל להיווצר כבר עכשיו, נתנו פתח ותקווה לשינוי שמתחיל להתחולל כעת.

בדף נוסף רשמנו בקצרה ובתמצות את השינוי המבורך, המשפט שכעת מתחולל השינוי לדוג' "אני יודע ומאמין שבחסד ה' התחיל הכישרון שבי לפרוח והריני מסוגל ללמוד כמו שצריך, ולהתעלות, תודה לך ה'!". או לדוגמא בדברים שונים בחיים "אני יודיע ומאמין שבחסדי שמים התחלתי להיות מסודר יותר, אבא תודה לך!". וכן בדיאטה ובמציאת עבודה, זוגיות וחינוך וכו', עם משפט קצר ומתומצת שעלי לחזור עליו שוב ושוב יחד עם צעדים במהלך חיי (דיאטה למשל, א"א לומר בתהליך שלה את המשפט ולהמשיך לאכול כרגיל…), ואז האדם יראה נפלאות, היות וה"אשר יגורתי" הפנימי של האדם מטופל היטב, כי הדיבור משפיע על הנפש, ועל תת המודע של האדם, כי אדם שמדבר חיובי נהפך לחיובי יותר.

הרב אליהו דסלר בספרו "מכתב מאליהו" כותב: בנפש ישנן שתי בחינות, הנפש השכלית הבהמית, כאינסטינקט, פועלת בלי הכרתנו, היא מקבלת ציווים ומקימתן. למשל החושב לקום בשעה ידועה, יקיץ בעת ההיא, בעלי היפנוטיזם מספרים כי ניסו להורות לא' בהיפנוזה, שלאחר כך וכך אלפי דקות יחתום את שמו, והוא לא ידע לחשוב חשבונות כלל, מ"מ לאחר שהקיץ והגיעה השעה, בדקדוק הדקות ממש, לקח פיסת נייר לחתום את שמו, ולא זכר ולא ידע כלל טעם, למה זה הוא חותם את שמו, עד כדי כך נפש הבהמית מקבלת ציווים.

מלמדנו הרב דסלר. שתת הכרה שהוא כבהמה, שמקבלת ציווים ולא יודעת למה, ועושה ככל שמצווים אותה, כך התת המודע שלנו, וכלשונו "הנפש הבהמית", פועל ללא התחשבות ידועה, אלא מהרגל של שנים, ואדם מנוע מלעשות דברים מסוימים כי מלווה אותו איזה זיכרון לא נעים מהילדות. הנס הוא שאפשר לשנות. ע"י התרגיל הנ"ל בעזרת עבודה עצמית של שינוים במהלך חיינו:

1 – לכתוב את המטרה אליה הנך שואף בצורה ממוקדת וברורה.

2 – לכתוב את 'מה יקרה לולי…' ממה הנך חושש שלא יקרה לולי ולא תשיג את המטרה.

3 – לראות חיובי מה יקרה כשהמטרה תושג בעז"ה.

4 – להילחם ב "אשר יגורתי" וב"חרדת אדם" ע"י שינון מכתב הצהרה פרטי, אותו נשמור קרוב לליבנו (ארנק וכדו'), מכתב עם משפטים שבחסדי ה' השינוי מתחיל, והמטרה מתקרבת להישגה.

5 – לקבוע זמן בלו"ז שאז נשנן את המשפט, למשל' אחרי שלושת התפילות, ונשנן בקול כדי שהתת מודע אכן ישמע ויקלוט.

6 – יחד עם צעדים שיקדמו אותנו למטרה הכה רצויה בחסדי ה', חשוב לזכור שכל קילומטר שעברנו התחיל איפה שהוא בצעד אחד. לכן יש לנו להתקדם ולראות את ההתקדמות, וליהנות מכל אחת כזאת אף קטנה ביותר. להתפלל, ולבצע את השינויים, ובעיקר לדבר חיובי בכל מהלך חיינו, כי דיבורים חיובים משפיעים על הנפש. וכמובן שדיבורים והתנהגויות אלו ישפיעו פנימה במשפחתנו, ועל חינוך ילדינו.

נכתב ע"י הרב חנניה מנס – יו"ר ארגון "בנועם שיח"

כעת: שידור חי משיעורו של הרב ליאור גלזר – בהר תשע"ט


כעת בעמוד השידורים חיים, שידור חי משיעורו של הרב ליאור גלזר שליט"א, הנמסר מידי ליל שישי בבית המדרש "יביע אומר" בבני ברק

                   
לכניסה לשידור לחצו כאן!


>> תרמו להחזקת האתר!

צפו • הרב ראובן זכאים: כיצד יש להתייחס למדינת ישראל?


שיעור נפלא ומרתק, מאת הרה"ג הרב ראובן זכאים שליט"א, בנושא מרתק גם הוא: כיצד יש להתייחס למדינת ישראל, מצד אחד היא אינה מדינה הנוהגת לפי ההלכה, ומצד שני יש בה מעלות.

>> נר תמיד בציונו של מרן – לזכותך!

צפו: