“לחיות את הפרשה” • פרשת תזריע-מצורע: ה”פנטומימה” של הבורא / הרב אלעזר פרידמן


רובנו, מן הסתם, מכירים את הסיטואציה הזו שלפעמים קורה עם האדם משהו, עובר על המשפחה שלו משהו, נעים או לא, והוא “חי” בתוך הסיפור שקורה איתו, והחיים זורמים הלאה.
והנה לאחר תקופה הוא פתאום תופס שהחיים שלו השתנו, הוא פתאום יכול להסתכל אחורה ולהבחין שה’ עשה איתו משהו, שה’ קידם אותו לכיוון מסוים שבלעדי שהיה קורה אותו “מקרה” או אותם “מקרים” הוא בחיים לא היה מגיע לאותן מחוזות.
*****

בפרשות שלנו קורים דברים מעניינים מאוד.
לידה, דיני טומאה וטהרה, דיני צרעת וטהרתה לסוגיהם, הם מציאויות ודינים ש”מזיזים” לנו דברים בחיים, שמשנים לנו את החיים במובנים רבים.
ומשכך, דווקא בהלכות הללו, אפשר לראות כיצד ה’ מתנהל עם כל אדם במעין “דו שיח” אישי. שוו בנפשיכם, אדם מקבל צרעת, נשלח ממחנה ישראל, יושב לו בדד חוץ למחנה במשך תקופה לא ידועה, כשאחר כך, תהליך הטהרה שלו מצריך תספורת אפס אפס בכל הגוף כולל הזקן והפאות…
מכל זה נבין, כי אמנם הלכות התורה נאמרו בצורה כללית, אבל כל אדם נפגש איתן בצומת דרכים אחרת. ובתוך ה”שביל” שלו בחיים – שם הוא צריך לתפקד בצורה מסוימת, כפי שהתורה מנחה אותו שם באופן אישי.
*****

אמנם דיני טומאה וטהרה רחוקים מאיתנו, אך הבה ונראה מה הקב”ה עושה איתנו בתקופה האחרונה.
הוא ללא ספק מדבר אלינו באופן מסוים דרך המציאות.

אחד הדברים המופלאים ביותר שקורים בתקופה האחרונה הוא איך שאירועי הקורונה משפיעים על כל אדם בצורה שונה ואישית. ניקח לדוגמה משפחה שחלתה כולה בימים שלפני הפסח בתסמינים קלים בלבד ונשלחה לחפוש את החג במלון אי שם בצפון על חשבון הברון, כאשר כנגד זה בני זוג מבוגרים נצורים בביתם כשדעתם נטרפת עליהם…
אי אפשר שלא לראות כאן את השיחה המופלאה הזו שמתנהלת עם כולנו ויחד עם זאת עם כל אחד בצורה שונה ולכיוון אחר.

מה שנשאר לנו לעשות זה להתבונן הרבה על מה שקורה איתנו, ולהתפלל הרבה לה’ שיסביר לנו להיכן להתקדם. וגם לראות איך אנחנו יכולים לקבל בצורה הנינוחה ביותר את המצב המשונה הזה.

שלכם באהבה,
שבת שלום!
לתגובות הארות והערות f6503904@gmail.com
אלעזר פרידמן, יו”ר מכון “בהירות” – יעוץ – טיפול – הדרכת חתנים

מגוון ספרים חדשים בחנות שלנו מורשת מרן שופס. רכשו כעת!

ילקוט יוסף - פורים משולש, סדרת "מורשת מרן"
₪25.00

רכוש כעת

סט חזון עובדיה המלא - 19 כרכים
₪620.00

רכוש כעת

מעדני המלך - חלק ד - חינוך ילדים
₪45.00

רכוש כעת
למוצרים נוספים לחצו כאן

תגובות (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *